Varför Enebo förskola?

Det finns många anledningar till varför ni skall välja Enebo.

  • Små barngrupper: På Enebo går runt 24 barn uppdelade på två grupper.
  • Ekologisk hemmagjord mat: Vår duktiga kokerska Yvonne lagar den mesta maten från grunden med huvudsakligen ekologiska råvaror. Vi odlar även frukt, bär och grönsaker på vår gård för att barnen ska få lära sig om naturens kretslopp.
  • Familjär och trivsam stämning: Med roliga aktiviteter för barn och föräldrar, samt ett lagom stor förskola är det lätt att lära känna alla familjer och pedagoger. Det skapar en familjär, engagerad och trivsam miljö.
  • Erfarna, engagerade pedagoger.
  • Fokus på lek och roligt lärande: Läs mera om den dagliga verksamheten.
  • Trygghet: Med små barngrupper, inhägnad gård, och engagerade pedagoger kan man inte annat än känna sig trygg som förälder när man lämnar sitt barn på Enebo.
  • Barnen vistas mycket ute och ofta i skogen: 2 dagar per vecka är barnen i skogen och annars är vi ute på gården eller på idrottsplatsen så mycket vi kan. De minsta barnen sover ute hela året i sköna vagnar med fårskinnspläd och filtar.
  • Roliga tillställningar för föräldrarna: Enebo förskola är en av få förskolor som har en festgrupp som anordnar tillställningar för barnen och föräldrarna. Varje år anordnas en kräftskiva, vårfest och mamma och pappakvällar. Det är den perfekta förskolan för dig som just flyttat hit och vill lära känna andra familjer i området.
Publicerad i Uncategorized