En dag på Lingon

De äldre barnen 3 – 5 år går på Lingonavdelningen. På avdelningen arbetar CinaMalin och Anna.

Så här kan en dag på Lingon se ut:

07.30 Förskolan öppnar*.
09.00 Samling en stund för lärande med sång, rim och ramsor. Här ges också information om vad som händer under dagen. Smörgås med mjölk serveras måndag, onsdag och fredag. Tisdag och torsdag går vi till skogen och då har barnen med sig matsäck hemifrån. De dagar då vi inte är i skogen har vi organiserade aktiviteter enligt följande schema: Måndag: musik och rörelse. Onsdag: skapande aktivitet.
12.30 Lunch serveras. Barnen brukar hjälpa till att duka fram och av vilket är mycket uppskattat. Efter lunch är det sagostund. Personalen läser bilderböcker för de yngre barnen och kapitelböcker för de äldre. Eftermiddagen består sedan av fria eller organiserade lekar, skapande aktivitet inne eller ute.
14.30 Ett mellanmål bestående av smörgås och frukt serveras. Efter mellanmålet är det fri eller organiserad lek ute eller inne.
16:30 För de barn som är kvar länge serveras frukt.
17.00 Förskolan stänger*

* Öppettiderna är beslutade utifrån det behov som finns idag. Öppettiderna kan ändras om det uppstår behov av det.

Publicerad i Uncategorized